Internetowy Program Zmiany Osobistej
eTutor.pl
sobota, 17 października 2009

czytnik e-booków - eClicto jeszcze przed świętami w Polsce

W Polsce wreszcie nadchodzi czas na e-booki. Kilka dni temu Amazon zapowiedział wprowadzenie do Polski swojego słynnego czytnika e-booków Kindle. Teraz Kolporter ogłosił wprowadzenie eClicto - polskiego czytnika elektronicznych książek jeszcze w grudniu tego roku.

- Pilotażowy start projektu przygotowywanego przez spółkę Kolporter Info nastąpi już w grudniu bieżącego roku - mówi Maciej Topolski, rzecznik Grupy Kolporter.

eClicto - co to jest?

eClicto to polski czytnik książek i gazet w wersji elektronicznej. Ten nowy system dystrybucji zawiera oprogramowanie, zapewniające konwersję tradycyjnych książek do formy elektronicznej, księgarnię z e-książkami oraz czytnik eClicto, wykorzystujący technologię e-papieru. Kolporter zapowiedział też powstanie specjalnego bloga, zawierającego wiadomości ze świata kultury, zapowiedzi czytelnicze oraz recenzje.

- Tak kompleksowe rozwiązanie jest unikalne w skali europejskiej. Zależy nam na maksymalnym rozpropagowaniu możliwości jakie daje technologia e-papieru, pokazaniu korzyści jakie się z tym wiążą - zarówno dla twórców, wydawców, jak i czytelników - tłumaczy inicjatywę Kolportera Maciej Topolski.


E- papier

Czytnik eClicto to małe urządzenie posiadające ekran z e-papieru. Nie jest to żaden ekran LCD, LED czy OLED, które znamy z nasztch telefonów komórkowych. To elektroniczna wersja prawdziwego papieru. Dzięki tej technologii wygoda czytania e-booków jest właściwie taka sama, jak w przypadku tradycyjnych książek. Dla czytelników istotny jest fakt, że wyświetlacz w ogóle nie męczy wzroku, jednocześnie zachowując wysoki kontrast. Jest też bardzo energooszczędny.

eClicto - twoja cała biblioteka w zasięgu ręki

Do wewnętrznej pamięci czytnika eClicto można zmieścić nawet 400 książek. To dużo, ale tę liczbę można jeszcze powiększyć. Wystarczy dokupić kartę pamięci - eClicto ma wbudowany czytnik kart SD do 4 GB. Oznacza to, że na malutkim eClicto można pomieścić całą naszą , nawet najbardziej rozbudowaną domową bibliotekę.

- Mamy już podpisane umowy z blisko 40 wydawcami. Trzeba pamiętać, że e-booki w porównaniu z tradycyjnymi książkami mają tę przewagę, że ich nakład się nie wyczerpie - wyjaśnia Topolski. - Stworzony przez nas system konwersji będzie umożliwiał wprowadzenie na rynek nowości wydawniczych znacznie wcześniej od wydań w wersji papierowej - dodaje przedstawiciel Kolportera.


eClicto - jaki format e-książek?

Podstawowym formatem w eClicto, w którym będą dostarczane książki i dokumenty jest EPUB, ale czytnik umożliwia również czytanie niezabezpieczonych plików w takich formatach jak m.in. PDF, TXT i HTML.

eClicto - jaka cena?

Czytnik eClicto będzie oferowany w promocji, razem z czytnikiem dostaniemy ok. 100 darmowych e-książek. Cena takiego pakietu ma wynosić 899 zł. Natomiast ceny e-książek będą różne w zależności od polityki poszczególnych wydawców. Jeszcze w tym roku ma być dostępnych kilkaset płatnych e-booków. Najpierw Kolporter w ramach testów zamierza wprowadzić na rynek kilkaset czytników, aby sprawdzić czy Polakom spodoba się ten produkt.

Komentarz

Trzymam kciuki za tę inicjatywę. Po zapowiedzi Amazonu (trochę rozczarowującej, bo wersja e-czytnika Kindle ma być okrojona w Europie o m.in. możliwość korzystania z WiFi)wprowadzenie teraz eClicto to bardzo dobry pomysł. Wreszcie nastąpi koniec z czytaniem na ekranach ciekłokrystalicznych. To od dawna wstrzymywało popularyzację elektronicznych książek i gazet. E-papier jest pozbawiony wad wyświetlaczy komputerowych.

E-czytniki dają wygodę czytania, przechowywania i przenoszenia swojej całej biblioteki w jednym małym urządzeniu. Każdy miłośnik książek i czytelnik wie, jak wiele miejsca zajmują książki w naszych domach - a i w noszeniu lekkie nie są. Pamiętajmy też, że dzisiaj czytamy książki głównie w drodze - podczas jazdy autobusem, pociągiem, w restauracji czy barze. Jeżeli do tego dołożyć gazety papierowe, które powoli odchodzą do lamusa, to taki gadżet jak eClicto może niedługo stać się bardzo popularny.

Jedynym problemem wydaje się trochę za wysoka cena czytnika. Mam jednak nadzieję, że ceny e-książek będą niższe niż edycji papierowych. Wtedy wydatek tych 900 zł na czytnik dość szybko nam się zwróci. Jeżeli e-książki będą za drogie, to może to wyhamować popularyzację e-czytników. Mam nadzieję, że tak jednak nie będzie, bo elektroniczne wersje książek i gazet to nieunikniona przyszłość i lepiej żeby przyszła szybciej niż później.


źródło: gazeta.pl******

Polecamy również:

Brak komentarzy:

Ratings by outbrain