Internetowy Program Zmiany Osobistej
eTutor.pl
wtorek, 27 października 2009

Chińczycy oskarżyli Google o łamanie praw autorskich

Przedstawiciele chińskich autorów oskarżyli Google o naruszenie praw autorskich, ponieważ jak twierdzą, firma bezprawnie umieściła ich dzieła w Google Book Search. Gigant zaprzecza i mówi, że cyfrowa biblioteka, w której znalazły się wspomniane książki działa zgodnie z międzynarodowym prawem autorskim.

Chen Qirong, rzecznik China Written Works Copyright Society (CWWCS) uważa, że wśród 10 milionów cyfrowych wersji książek, które posiada Google, znalazły się prace ponad 500 chińskich autorów, którzy nie wyrazili na to zgody ani nie otrzymali rekompensaty. Dodał, że prawa autorskie powinny być przestrzegane przez wszystkie firmy, niezależnie od tego czy są to małe przedsiębiorstwa czy też duże korporacje.

Rzecznik giganta, Courtney Hohne powiedział jedynie, że Book Search działa zgodnie z międzynarodowym prawem autorskim. Google twierdzi ponadto, że otrzymało zgody od ponad 50 chińskich wydawców, którzy pozwolili zeskanować, umieścić w Sieci i umożliwić internautom przeglądanie ponad 30 tysięcy dzieł.

To kolejny zgrzyt na linii Google – autorzy i prawdopodobnie nie ostatni. Dodatkowo, to kolejne spięcie z chińską instytucją. Przypomnijmy, że w czerwcu tamtejszy rząd stwierdził, że firma z Mountain View rozpowszechnia nieprzyzwoite treści, czego efektem było zablokowanie mieszkańcom Państwa Środka dostępu do usług tej korporacji.

Brak komentarzy:

Ratings by outbrain