Internetowy Program Zmiany Osobistej
eTutor.pl
wtorek, 14 października 2008

ZIEMIA OBIECANA - WŁADYSŁAW REYMONT - LEKTURY, OBYCZAJOWE - KSIAŻKA AUDIO - MP3

SALON CYFROWYCH PUBLIKACJI ePartnerzy - prezentuje powieść z serii Dzieła Noblistów - autorstwa Władysława Stanisława Reymonta

Ziemia obiecana


:: Ziemia obiecana na ePartnerzy :: "Ziemia obiecana" to najczęściej po "Chłopach" tłumaczona i filmowana powieść Reymonta. W latach 1897- 1898 drukowana była w łódzkim Kurierze Codziennym, drukiem zaś ukazała się w 1899r. w Warszawie.
Poznajemy w niej burzliwe losy przyjaźni trzech młodych ludzi: Karola Borowieckiego, Maksa Bauma i Moryca Welta, ukazne na tle pierwszego w naszej literaturze obrazu miasta-molocha - gwałtownie budującej drapieżny kapitalizm - dziewiętnastowiecznej Łodzi.
Powszechny brud, brzydota, nędza i cwaniactwo. A pośród tego industrialnego pędu wielkie plany, wspólne interesy i przyjaźń. Pojednanie ponad tym wszystkim, co przez wieki stanowiło mur nie do przeskoczenia. Dramatyczne wybory życiowe, najwyższe ofiary składane na ołtarzu pieniądza, zysku, kapitału przynoszą bohaterom powieści konflikty moralne, zabijają uczucia, stają się przyczyną nieszczęścia i osamotnienia.
W powszechnej przebierance, wśród wszechobecnej tandety i pracowicie kolekcjonowanych śmieci, leżą głęboko zagrzebane prawdziwie ludzkie pragnienia, jak smugi światła przebijające się przez warstwy brudu. Tylko czy w tej „maszynowej” rzeczywistości dziewiętnastowiecznej Łodzi, ziemi raczej przeklętej niż błogosławionej, choć nie mniej fascynującej, jest na nie miejsce?

Wprawdzie akcja powieści toczy się w dziewiętnastym wieku, ale czy cały ten świat jest nam zupełnie obcy? Czy gdy słyszy się słowa jedynej zbuntowanej przeciwko zastanej rzeczywistości jednostki - nie brzmi to jakoś znajomo?
Posłuchaj i sam oceń.

Pełen tekst. Czyta Marek Walczak.


******

Opiniuj, recenzuj, oceniaj, polecaj - odbieraj nagrody.
Teraz masz możliwość dodania własnego komentarza i oceny każdej ePublikacji - otrzymasz za nią punkty, które wymienisz na nowe cyfrowe wydania.


Wyraź swoją opinię o książce audio "Ziemia obiecana" i zgarnij nagrody


******kategoria: obyczajowe
Autor: Władysław Reymont
Data wydania: 22.09.2008
Długość nagrania: 21h 22min
Wydawca: Aleksandria
ISSN: 978-83-60313-21-3
Format: MP3
Czyta: Marek Walczak

zobacz - okładkę
źródło: http://epartnerzy.com

Brak komentarzy:

Ratings by outbrain